Pro někoho metál, pro jiné odsouzení

středa 21. květen 2008 14:50

Děti spáchaly sebevraždu jako únik a na protest proti systému, v němž žijí…Dospělí nechápou, vždyť jim přece bylo tak dobře, byli oba zajištění, mohli studovat a budovat si kariéru v báječné budoucnosti…Jenže v budoucnosti, která by neodpovídala jejich představám o světě a zákonitostech, jež by hodnotná lidská společnost podle nich měla vyznávat. Proč ale nevzpomeneme na jiné mladé lidi v minulosti, kteří svůj nesouhlas se společností vyjádřili bohužel nevratnou suicidní akcí? Tomu patrně nejznámějšímu jsme věnovali dokonce jedno pražské náměstí…Záměrem všech podobně konajících lidí není donutit nás zamýšlet se nad patologii jejich psyché, nýbrž zamýšlet se nad objektem jejich zájmu a důvodem, pro který se oni rozhodli svůj život ukončit. V minulém článku http://pokus.bigbloger.lidovky.cz/c/36051/Proc-ten-obdiv.html jsem se zabývala nesmyslnou smrtí fotbalového fanouška a glorifikací této události. Proč nehoda je obdivována a otřesné, ale upřímné rozhodnutí odsuzováno? Jiná měřítka?

Lidé potřebují pro něco žít, vůči něčemu se vyhranit, najít společnou nit, potažmo společného nepřítele…Mladí pánové Tamáš a Bednář například v těchto dnech riskují svůj život, přinejmenším své zdraví, kvůli nesouhlasu s s něčím, co podle nich ovlivní životy jejich i jejich blízkých…To všechno se děje v době, kdy většině společnosti vládnou ekonomické zájmy. U nikoho z těchto lidí ekonomické zájmy zjevně nepřevážily ty zájmy humánní….

Ovšem v souvislosti s jinými měřítky a ekonomickými zájmy mě napadá ještě další případ. Možná vám to bude připadat jako velmi kontroverzní úvaha, ale nedá mi to se vámi o ní nepodělit…Všichni si pamatujeme dojemnou scénu, kdy Sir Nikolas Winton pláče mezi stojícím davem lidí, kteří by, nebýt jeho aktivit na počátku války, patrně dnes již nežili a byli by zmasakrováni v koncentračních táborech. Jistě obdivuhodná zásluha bankovního úředníka, ať již byla vedena čistě humánními důvody či potencionálně ekonomickým zájmem. S odstupem času by bylo velmi těžké zjistit, za jakých přesně okolností se celý exodus odehrál. Rodiče dětí zahynuli. Ale píši o tomhle chvályhodném činu v odrazu jiné velmi podobné akce, za kterou ovšem její aktéři nevyfasovali šlechtický titul, ale 8 let vězení….Mám na mysli 6 lidí z francouzské organizace Zoeina archa, kteří z afrického Čadu chtěli vyvézt 103 děti do Evropy. Justice v Čadu je odsoudila k osmi letům nucených prací, což francouzská justice, vázána oboustrannou smlouvou o respektování rozsudků, přetransformovala na osm let vězení. Jádrem jejich trestného činu byl přesun dětí z nevyhovujících podmínek africké chudoby za souhlasu rodičů do evropských rodin, které stály o adopci. Není přesně jasné, zda též vytvořili katalog dětí, aby si Evropa mohla vybrat toho „svého černouška“ jako to udělal p. Winton, aby lépe židovské děti udal, či zda na humanitární pracovníky čekala kromě dobrého svědomí i tučná finanční odměna….Jisté ovšem je, že v obou případech se válkou narušené, nouzi nabízející prostředí pro mnoho dětí mohlo změnit v nové podnětné prostředí v náhradních rodinách…Pro jedny vězení, pro druhé metál…..Náš svět je plný různých měřítek….a to je jen jedna z mnoha jeho chyb. Pak se odcházejícím dětem snad ani není co divit….

Hana Tušlová

Hana Tušlová

Hana Tušlová

Cokoliv mě zaujme, podrobím duševnímu přechroustání a pak vetšinou i něco písnu...

Pozoruji svět okolo sebe, píši o něm. Útočným polovzdělancům v diskuzi neodpovídám. Ostatním děkuji, pomáháte mi zpětnou vazbou.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora